Knihy (,ktoré) mi zmenili život

"Every time you read a book, a tree smiles knowing there is a life after death."
 
("Každý krát, keď čítaš knihu, strom sa usmeje, pretože vie, že existuje život po smrti."
-tumblr.
...a podľa mňa jedna z najkrajších myšlienok, ever.)


Viete, ja a knihy, to je už dlhoročná láska. A ak sa vo svojom živote cítim byť povolaná písať o niečom článok, sú to práve knihy.

!!!VAROVANIE!!! v nasledujúcom článku sa nadmerne vyskytujú slová kniha, čítanie, a ich všetky existujúce synonymá.

 Aby ste boli trošku v obraze - táto moja lovestory naplno vypukla keď som mala asi 8 rokov a začala som navštevovať Mestskú knižnicu Myjava. To bol pre mňa vstup do iného sveta - čítala som všetko, romány, sci-fi, detektívky, encyklopédie, časopisy, rozprávky, ruskú vojnovú literatúru, poéziu, a dokonca aj všetky tie socialistické knihy v škaredých obaloch, ktoré okrem autora a jeho babky nečítal pravdepodobne asi nikto. Čítala som stále a všade.Už vtedy som si zamilovala ten pocit, keď sa tak veľmi začítaš do knihy, že stratíš pojem o čase a priestore, vtiahne ťa dej a chceš to čo najskôr dočítať, ale keď si na konci, želáš si, aby ten príbeh pokračoval donekonečna. Viem, že jeden čas pani učiteľky zo školy volali domov rodičom so sťažnosťami, že nepočúvam na hodinách - lebo si čítam knihy :D ach. 8 kníh týždenne bol taký môj priemer a držalo ma to počas celej základky a strednej. V amerike síce nastal chvíľkový čitateľský útlm, ale v momente ako sa mi zlepšila angličtina, som sa vrhla na knihy aj tam. Dodnes ,a asi už aj doživotne, som jeden z tých divných ľudí, ktorí som sebou nosia knihu všade. Pretože, nikdy nevieš kedy zmeškáš MHD-čku a musíš 20 minút čakať na ďalšiu. A stále som toho názoru, že dobré knihy (a kvalitné rifle a živé kvety) sú jedna z najlepších investícií v živote.

Nevieš čo počas dlhej cesty vlakom?
Čítaj knihu.
Hľadáš darček pod stromček?
Daruj knihu.
Cítiš sa stratená/ý v živote?
Choď do kníhkupectva. Nechaj knihu nech si ťa vyberie a ukáže ti smer.
Najlepšia rege po ťažkom tréningu?
Vložiť nohy, vypnúť svet a nechať sa príbehom odniesť do inej galaxie.
Nudíš sa?
Ale no taaaak, nuda neexistuje. Pretože, vďakabohu, existujú knihy.Ak by ste sa ma spýtali, ktorá kniha je moja najobľúbenejšia, nedokázala by som odpovedať. To ako keď sa spýtaš matky, ktoré zo svojich detí má najradšej - odpoveď neexistuje, pretože všetky miluje rovnako.
Samozrejme, niektoré sú lepšie, niektoré poslabšie. Niektoré si ťa získajú už na druhej strane, zatiaľ čo inými sa musíš prehrýzať silou vôle. Niektoré môžeš čítať znova a znova a stále dokola a zakaždým v nich objavíš novú myšlienku, poznatok či ponaučenie. Ale všetky majú niečo spoločné - dokážu spraviť svet lepším miestom a nás lepšími ľuďmi.


 


Tu je zopár tých, ktoré mne osobne zmenili pohľad na svet :)  a na ktoré som si v tejto chvíli spomenula, pretože ich bolo také kvantum, že nasledujúci zoznam by mohol pokračovať donekonečna. A možno aj bude, MOŽNO NAPÍŠEM POKRAČOVANIE.

 • PAULO COELHO - 11 MINÚT

Asi prvá z "hlbších" kníh, ktoré sa ku mne dostali. Vtedy som si prvýkrát začala z kníh vypisovať zaujímavé myšlienky, pretože ťa jednoducho prinúti zamyslieť sa nad zmyslom života. To bolo pred 6?7?rokmi  a odvtedy som sa k nej vrátila ešte asi 8 krát a vždy si v nej nájdem niečo "nové." Celkovo, milujem Coelhove publikácie, komplet všetky (okrem Valkýrov, Cudzoložstva a Špiónky, ale stále im dávam nádej), môžem ich čítať stále dokola a dokola a aj tak mám zakaždým pocit, že mi zmenia pohľad na svet.


 • ROBIN SHARMA - MNÍCH, KTORÝ PREDAL SVOJE FERRARI

 Túto knihu by som bez váhania zaradila na zoznam "povinnej literatúry pre život" pre každého jedného človeka na tejto zemi. Otvára oči. Začneš a nechceš prestať, lebo začínaš vnímať súvislosti životných udalostí. Ale práve preto je potrebné ju čítať pomaly, s porozumením, po malých dúškoch.
 • TOMÁŠ KAŠPAR - NESPĚCHEJTE DO RAKVE

O tejto som už raz písala, na mojom predchádzajúcom blogu, bol to jeden z prvých článkov tam :)
Ona je...neskutočná.  Počas čítania máš pocit vyskočiť a utekať ďaleko preč a do konca života jesť zeleninu zo svojej záhradky. Ale nie, seriózne. Super kniha pre všetkých, ktorých zaujíma výživa, zdravie a "liečenie" chorôb modernou medicínou. Plná informácií, ktoré by mal vedieť každý, ale z nejakého "záhadného" dôvodu sa o nich nehovorí...

zdroj obrázka: Google.sk

 • J.K. ROWLINGOVÁ - HARRY POTTER

Usmievam saaaaa :)))) Lebo, existuje (pre moju generáciu) nejaká väčšia "klasika" ako Harry Potter? Ja osobne si myslím, že nie. Vždy keď neviem, čo čítať a mám chuť len na niečo oddychové, volím práve Harryho. Jediné, čo by ma zaujímalo - keď ste mali 10rokov, tiež ste ako ja čakali, že vám príde list z Rokfortu? :D

zdroj:google

 • SCOTT JUREK - JEDZ A BEHAJ

Bežecká, motivačná a inšpiratívna. Scott Jurek v nej popisuje svoj životný príbeh a vývoj osobný, duchovný a zároveň bežecký. Pretože tieto veci jedna s druhou súvisia a ovplyvňujú sa navzájom.
Nielenže ma dokázala "nakopnúť" na tréningy, ale otvorila mi oči aj čo sa vegánstva týka.
   

 • M.E.MATKIN - ŽIADNE PRUDKÉ POHYBY

Príbeh - zároveň oddychový, humorný, vážny, reálny a plný krásnych myšlienok. Od slovenského autora/ky. Moja osobná dilema - je Matkin žena alebo muž?????!!!! Odpoveď sa pravdepodobne nikdy nedozviem, každopádne jeho/jej knihy sú absolútne dokonalé. Ľudia ich buď úplne milujú, alebo totálne neznášajú, nič medzi neexistuje. Ja patrím do tej prvej skupiny. A už sa neviem dočkať, kedy vydá ďalšiu knihu (30.3.!!!!!!)
 • S. FLANAGAN, E. KOPECKY - RUN FAST & EAT SLOW
Zatiaľ asi prvá kniha, ktorú som si objednala už v predpredaji (a netrpezlivo na ňu čakala dlhšie ako 3 mesiace :D). Väčšinou kuchárske knihy nemusím. Ale túto napísali ženy, bežkyne, vytrvalkyne (Shalane obsadila na OH v Riu 6.miesto v maratóne). A presne pre také publikum aj píšu. Páči sa mi hlavne ten štýl akým to napísali. Nieje to len nejaká "pseudo-kuchárka". Samozrejme, je plná receptov, ale išli v nich do hĺbky. Sú prepracované tak, že tebe, ako bežcovi, nielen dodajú energiu, ale aj potrebné živiny na tréning a regeneráciu (a život). Pri niektorých síce stráviš trochu viac času, ale chutia úžasne a všetko je to zdravé, nič v ingredienciách nemusíš meniť, ani upravovať.  Zároveň tam nájdeš kopec "tipov a trikov" a ich osobných skúseností, z bežeckého života. (A môj osobný favorit z receptov? Ginger-molasses granola :))))
 • ANNEMARIE POSTMA - HLBŠIE TAJOMSTVO

Prišla ku mne v pravý čas - v období kedy som sa utápala v depke a nespravila som ani na druhý pokus biochemku. Kúpila som ju hneď po prečítaní citátu "Pokiaľ v živote niekedy nedostaneme čo chceme, je to to najlepšie, čo sa nám môže stať. Vždy dostaneme iba to, čo potrebujeme pre svoj osobný rast." Ako vám je už asi jasné, je o osobnom duchovnom raste a o vytváraní si svojej vlastnej reality - nie však programáciou mysle, ako kniha Tajomstvo, ale zmenou vnímania a ...a tak :) • KNIHA TVOJHO ŽIVOTA
Je mi jasné, že nie všetci radi píšu,  ale myslím si, že aj v tvojom živote sa nájdu situácie a zážitky, ktoré okupujú tvoju myseľ a ty máš pocit, že sa ich nevieš zbaviť. Vtedy je najlepšie sa z nich vypísať. Pustiť si ventil a dať to von. (psychická očista) Alebo si zaznačiť tú drobnosť, čo ti vykúzlila úsmev na tvári, číslo otázky, čo si si potiahla na skúške, motivačný citát, čo ťa ráno dostal z postele, alebo len hocijakú blbosť, čo sa ti motá v hlave. Čokoľvek. Stojí to za to. 
Dostali ste sa na koniec dnešného článku :) Ďakujem za prečítanie, aj za milé komentáre, či správy, čo mi posielate. Samozrejme, budem rada, keď sa mi pochválite s knihou, ktorá zmenila váš pohľad na svet, poprípade ktorú práve teraz čítate, alebo sa chystáte prečítať.

Tak zasa nabudúce,
-Z.

 

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky