Q&A: Koľko kilometrov mesačne nabehám? Som vegánka? Žila som v USA?

Ahojte :)
Tentokrát to bude trošku iný článok ako zvyčajne. Rozhodla som sa tu na blogu verejne a hromadne zodpovedať všetky otázky, ktoré sa ma často pýtate a tiež budem odpovedať aj na tie, ktoré ste mi poslali na instagram a tumblr :) Bolo ich celkom dosť prekvapivo :D Najviac sa ma pýtate na  môj tréningový plán a takisto mi chodí veľa veľa veeeeeľa otázok ohľadne stravovania. Tak ak aj teba zaujímajú tieto veci, čítaj ďalej :)
A ak nie, tak....si aspoň pozri fotky :DKoľko máš rokov?
20 (zachvíľu 21, haha)

Tvoja výška?
 175cm

Kde študuješ?
Na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach - 3. ročník, odbor Všeobecné veterinárske lekárstvo.

 


Obľúbený film a kniha?
Knihám som venovala samostatný článok -> TU. A filmy? Tých je tiež viac, napr. I origins, Cesta pokojného bojovníka, Sex v Meste, 8th Mile, Pýcha a predsudok, ...

Minule si písala, že si rok žila v USA. Aké to bolo?
O tomto by som sa vedela rozpísovať veľa :D Ale v skratke: rozhodnutie ísť počas strednej školy na 10 mesiacov študovať do Ameriky dodnes považujem za jedno z najšialenejších a najúžasnejších v mojom živote. Keď som tam šla mala som 16 a keď som sa vrátila, mala som... 36 :D Ale nie, seriózne, ten rok ma brutálne veľa naučil a posunul a vyformoval.... Naučila som sa jazyk, omnoho lepšie ako za celé štúdium na svk. Spoznala som inú kultúru - zažila Halloween a vyrezávanie tekvíc, Thanksgiving aj s moriakom a slivkovým koláčom, otváranie Vianočných darčekov 25-ho ráno... Mala som obrovské šťastie na rodinu - nielenže mi pomáhali so školskými úlohami (hlavne zo začiatku a hlavne s esejami :)))) ) a cestovali so mňou po Amerike (čo nebola až taká samozrejmosť medzi ostatnými "host families")- vzali na do New Yorku, na Broadway, do Philadelphie, k oceánu (Stone Harbor), na svoju chatu niekde v horách pri jazere; ale čo bolo najpodstatnejšie - tak ma začlenili do svojho rodinného života a aktivít, že ten čas s nimi mi doslova preletel. Dodnes sme v kontakte :)))))))))))))) Ja som si to sama pokazila posledné mesiace anorexiou a depresiou, ale to je už iný príbeh..
(ak by ste mali záujem, tak o mojej "party in the USA" môžem napísať zvlášť článok. Just let me know :))


Blair (host sister), Kathleen (host mom) a ja - Times Square, New York City


Koľko rokov sa venuješ behu?
Začala som behať vo Februáry 2014, čiže to bude už 3 a pol roka :)

Aké máš najlepšie výkony?
1500m 4:42
3km 10:06
5km 17:42
10km 36:06Tvoj najväčší bežecký úspech?
Určite účasť na Majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu v rokoch 2015 a 2016, Univerzitné Majstrovstvá sveta v cezpoľnom behu v roku 2016 :) Z tých slovenských tituly Majsterky Slovenska na 10km na ceste (2015) aj na dráhe (2016), 2.miesto na Národnom behu Devín-Bratislava 2016 a tohtoročné Majstrovstvá SR na 10km na dráhe 2.miesto :)
 


Koľko kilometrov mesačne nabeháš?
Veľa :D Ale nie, zas až TAK veľa to nie je a každý mesiac sa to mení - v zime je toho viac a v lete menej, ale "kvalitnejšie", čiže hocikde medzi 250 a 500km, napr. za máj 2017 to bolo 332km :)

Ako vyzerá tvoj tréningový plán?
Opäť- jednoduchá odpoveď na túto otázku neexistuje. V zime behám častejšie, viac kilometrov, v nižšej intenzite a v lete naopak menej, ale tréningy sú rýchlejšie a "kvalitnejšie". Behám fartleky, tempové behy, dlhé pomalé výklusy, krátke rýchle výklusy, krátke "šprintérske" úseky, výbehy schodov, kopcov (dlhé aj krátke aj odrazové výbehy), robím bežecké abecedy. Dá sa povedať, že behám hocikde medzi 5 až 20 kilometrov 5-9x do týždňa :)Trénuješ dvojfázovo?
Áno, niektoré dni trénujem dvojfázovo, buď mám bežecké "double" alebo ako druhú fázu mám plávanie alebo idem cvičiť.

Zaraďuješ aj prípravu v posilke a doplnkové športy?
V zimnom období (resp. október - apríl) mávam kondičnú prípravu v posilke. Nie na štýl "heavy squats & co.", ale skôr niečo na spôsob kruháču - cvičíme väčšinou s vlastnou váhou, s TRX, medicinbalmi, okrem cvikov na silu robíme aj cviky na výdrž, stabilitu, rovnováhu,  aj cviky s fit loptami, kettle belmi, terabandmi (netuším ako sa to slovo správne skloňuje a píše, prepáčteeeeeeee), veľa plankov a angličákov a taaaak :)
Ako doplnkové športy najčastejšie zaraďujem plávanie, to je láska :) Väčšinou tak 3x do týždňa 30-60 minút, teraz počas skúškového trošku menej. Okrem plávania aj jógu, power jógu, občas bajk a korčule (a longboard <3 Anton).
 


Zažila si niekedy počas tréningu mental block?
Áno, častokrát a väčšinou to prejde do stavu úzkosti alebo panického ataku. Stáva sa mi to najmä počas obdobia "psychického vypätia" - napr. počas skúškového, vtedy najviac cítim, že telo by to aj dalo, ale vyčerpaná myseľ si ide svoje.

Čo ťa najviac poháňa/motivuje?
Ten pocit, keď prekonám samú seba. Ten pocit, keď dokážem niečo, čo som pokladala za nemožné. Keď si následne uvedomím, že možné je všetko. Keď systematicky, deň za dňom na sebe pracujem, všímam si a cítim, ako sa mením, formujem, zlepšujem. Tá radosť, že môžem robiť, čo ma baví. Beh je láska.

Čo by si odporučila bežcovi, ktorý miluje šprinty a krátke behy a chcel by sa zlepšiť na vytrvalosť, ale ak beží dlhší beh nenachádza v tom taký pôžitok?
Je ťažké dávať nejaký "návod na radosť", pretože to je niečo, čo musí každý z nás vyhrabať tam zo svojho vnútra. Pokiaľ behávaš kratšie trasy, tak zo začiatku budú tie dlhšie behy pre teba fyzicky náročné a tým pádom, ak sa sústredíš iba na seba, tak môžeš (a budeš) mať pocit, že sa trápiš. To je ok, to je normálne. Vytrvaj, dopraj si čas a zlepší sa to. Ty sa zlepšíš. A keď nebudeš fyzicky toľko trpieť, tak si to aj viac užiješ :))) No a medzitým ako ti zosilnie telo, tak si ten beh vždy niečím spestri a sprav zaujímavým - skús ísť po novej trase, pusti si obľúbenú hudbu alebo choď so sparingom, skúšaj behávať v rôznych denných hodinách a vnímaj kedy sa cítiš najlepšie. :)Prečo si skončila s vegánstvom? Ako vyzerá tvoj jedálniček teraz?
Z viacerých dôvodov. Dostávala som sa do  riti začarovaného obmedzovaco-prežieracieho kruhu - do záchvatovitého prejedania. Začala som mávať obrovské chute na ryby - stále, v kuse, furt. Do toho prišli peripetie s behom, zdravím a depresky. Najprv som s tým a so sebou bojovala, hľadala som náhrady za živočíšne produkty, nedarilo sa mi to, ubíjala som sa za to psychicky, že "som nezvládam byť vegán a teraz ubližujem planéte". A ako čerešnička na torte tohto celého zmätku- zistili mi alergiu na sóju. Išlo by to aj bez sóje, ale na slovensku a s finančným rozpočtom študenta - veľmi ťažko.
Ja som  človek typu "všetko alebo nič", čiže celý čas som to brala, že buď som úplne vegán a iba vtedy to má zmysel, alebo sa na to vykašlem úplne. ČO JE ÚPLNÁ BLBOSŤ. Teraz to už viem. Momentálne teda o sebe nemôžem povedať, že som vegánka. To však neznamená, že jem mäso 24/7. Stále sa stravujem z väčšiny plant-based, stále mám dni, ktoré sú úplne vegánske. Pretože každé jedno jedlo, ktoré neobsahuje živočíšny produkt pomôže zvieratám aj planéte :) A to, že som nedokázala byť vegán teraz ešte neznamená, že to nezvládnem  v budúcnosti :)
Môj jedálniček teda momentálne opäť obsahuje ryby, domáce vajíčka, med a veeeeeľmi občas aj mäso.

 
 


Jedávaš niekedy aj sladkosti alebo fast food?
Možno som divná, ale nie. Sladkosti absolútne nie a fast food tak raz za 4? 5? mesiacov a potom mám nadlho dosť :D Občas na mňa aj príde chvíľka, že "mám chuť na niečo sladkééééé" a tak si niečo, typu čokoláda, dám a....nechutí mi to???? :D Seriózne, dostala som sa do štádia, kedy si viac pochutím na zmrzline z rozmixovaného mrazeného ovocia, ako na tej "normálnej"; alebo na sušenej červenej repe namiesto slaných čipsov. Jednak mi viac chutí "reálne jedlo" a nie chemický šit, jednak sa lepšie cítim a lepšie behám. A okrem toho - v dnešnej dobe si vieš čokoľvek, ČOKOĽVEK, pripraviť aj v zdravšej variante :)))))

 
burger po tamer ROKU A POL. Bol fajn, ale nie až tak, že by som si ho chcela dať čoskoro opäť :)
môj homemade cviklový burgeris v špaldovej (tiež homemade) žemli :)))))

Ako si spokojná so spoluprácou s Blankou? Behá sa ti lepšie, keď si sleduješ makrá?
Pre tých, ktorí neviete - Blanka Pilátová je jedna skvelá úžasná kočička baba z ČR, ktorá vedie "makrokoučink" pre ľudí, ktorí majú problémy so správnym stravovaním sa a  chcú pribrať, schudnúť, alebo len začať žiť zdravšie a vnímať čo do seba dávajú. Ja som ju prvýkrát oslovila v auguste 2015, kedy som cítila, že sa opäť strácam v PPP - bola som už síce mimo nemocnice, klasifikovaná ako "zdravá", ale psychicky som trpela. Druhýkrát ma zobrala pod svoje ochranné krídla na začiatku tohto roka, kedy som to nezvládala opäť. Obidva razy mi pomohla si uvedomiť, že jedlo nie je nepriateľ, sacharidy nie sú diabol, tuky ma nezabijú a proteín nespasí :D Pomohla mi znovunadobudnúť flexibilitu a slobodu v stravovaní. Jednoducho povedané - stravovať sa ako normálny človek a nezblázniť sa, keď sa jeden deň najem trošku viac :)))
(Pre tých, ktorí si teraz hovoríte "ale veď to je normálne", poznámka na okraj - už keď som mala 11 rokov som si riešila koľko kalórií má Nesquik a myslela si, že som tučná. Toľko k tomu.)
Či sa mi behá lepšie, keď si sledujem makrá? Noooo, vzhľadom na to, že odkedy behám, buď som mala nemocničný stravovací plán, alebo makrá od Blanky, tak ti neviem objektívne odpovedať. Po anorexii som dlhúúúú dobu mala tak utlmené centrum hladu a sýtosti a skreslený pohľad na jedlo a seba, že sama som sa jednoducho nevedela regulovať. Vtedy som potrebovala striktný plán.
Teraz už som inde a celé to beriem inak. Jasné, sledujem si, čo zjem, ale s nadhľadom. Beriem to skôr ako taký orientačný plán.  Teraz už viac dávam na pocity, viac si všímam, či sa mi behá lepšie po sacharidovom jedle či po bielkovinovom (napríklad), a taaaaak :) Nenútim sa jesť, keď nie som hladná, neobmedzujem sa, keď som. Každý deň je iný, každý deň niečo iné behám a tým pádom aj inak jem. Štýlom pokus-omyl si nachádzam tú svoju rovnováhu.... :)To je všetko na dnes :)
Ďakujem, že ma čítate.
Majte sa krásne,

-Z.Komentáre

  1. Vdaka za odpovede :D super článok

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Nevím, co lepšího si přečíst v rámci prokrastinace od učení! :) a jsem všemi deseti za článek z Ameriky :)
    www.linheart.cz

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky