Knihy sú láska, ep.2

Knihy sú láska. Koncentrované zdroje múdrosti. Keď si uvedomíš, že niekto spíše svoje dlhoročné životné skúsenosti a zážitky a poučenia a vedomosti do jednej knihy, dá do toho kus srdca, duše aj seba, a potom máš možnosť si to za deň-dva-tri- prečítať a obohatiť svoje ponímanie sveta, zmýšľanie a uhol pohľadu? To je niečo, čo ma asi len tak ľahko neprestane fascinovať.
Vždy ich čítam viacero naraz. Už len do vlaku si nosím aspoň zodve, nech mám na výber, pretože, každá situácia je iná, každý deň je iný a zakaždým mám náladu na niečo iné - niekedy chcem oddychovku", niekedy poéziu a niekedy self-help book. You know the drill. Opäť zas raz mi poličku obohatilo zopár skvelých kníh. A nedá mi, nepodeliť sa so svetom o tie najlepšie :)1. Buď ťažký frajer - Jen Sincero

Áno, áno, táto tu už raz bola :) Tentokrát som však čítala jej slovenskú verziu (pretože moja anglická je v holandsku s Deni). Táto. Kniha. Je. Zázrak. Moje "go to numero uno". A očividne v akomkoľvek jazyku a forme. Dá sa čítať znova a znova a znova a zakaždým si v nej viem nájsť, presne to, čo práve potrebujem počuť. Na čom práve potrebujem zapracovať. Písaná je s ľahkosťou a trefným humorom, čiže okrem toho, že zisťuješ, ktoré tvoje presvečenia ťa ťahajú vzad a ako tú situáciu zmeniť, sa aj schuti (na sebe) zasmeješ. Plus, ťa namotivuje do života, inšpiruje ku zmenám a donúti veriť, že ak chceš, dokážeš hory prenášať. (Lebo dokážeš. Aj ja, aj ty.)


2. Rupi Kaur - Sun and Her Flowers

Ah!!!! Poézia. Poézia je láska. A nechápala som to, dokým som nemala možnosť čítať knihy od Rupi. Jej verše, ťa prinútia CÍTIŤ. VŠETKO. To, o čom píše a štýl akým píše veľmi rezonuje s mojou dušou na hlbokej úrovni (prepáčte tie hippie výrazy, ale inak to vyjadriť nedokážem), že aj keď len o tom teraz píšem mám zježené chlpy na rukách, haha. Proste ALL THE FEEEEEELZ. 
Jej prvá kniha Milk and Honey bola famózna a následne druhá - Sun and Her Flowers - je tuším ešte lepšia. Ach. Seriously, ak poézia, tak táto.

3. Mark Manson - The Subtle Art of Not Giving a Fuck (The Counterintuitive Approach To Living a Good Life)

Táto kniha!!!!! Tlieskam.  Hovorí  o tom, že neustála pozitivita typu "slniečko kvetinky a trblietavé jednorožne 24/7" je totálne kontraproduktívna. Že občas je všetko nahovno a ak sa tváriš, že nie, tak si iba o to viac škodíš. Že nikto z nás nie je až taká špeciálna snehová vločka ako si myslíme. Že hovoriť nie je až tak dôležité ako konať. Že zlyhanie a neúspechy sú cesta ako sa posunieš vpred a zmúdrieš. A mnoho ďalších vecí. Ja som ju prečítala preistotu dva krát posebe, lebo  má v sebe toľko dôležitých informácií a toľko múdrosti, že na jeden krát som to nezvládla absorbovať. A deffinitelly ju budem v najbližšej dobe čítať opäť.3. Špecialistka - S. Meyer

Kniha od autorky, ktorá napísala Twilight ságu. Tentokrát však žiadne fantasy upírske svety. Je to ten typ knihy, čo ja nazývam crimi-psycho-triler. Alebo aj "oddychovka".
Kúpila som si ju niekedy ešte vo februári ako odmenu za zvládnuté skúšky. Padla za tri dni - má síce 600 strán, ale číta sa rýchlo a ľahko.  Je to príbeh, je to napínavé, sú tam nečakané zvraty a baví ťa od začiatku až po poslednú stranu. (Dokonca aj moja mamina zostala v noci do druhej hore, len aby ju dočítala :D)

zdroj obrázka: https://i0.wp.com/ells.cz/wp-content/gallery/review/specialistka2.jpg?w=1170


Momentálne rozčítané:

Dominik Dán - Cigaretka na dva ťahy

Slovenský autor detektívok, ktoré ťa proste bavia čítať, lebo okrem všetkého napínavo-nečakaného-krimi diania sú aj vtipné. Jednoznačne ich zaraďujem  do kategórie "oddychového čítania". Toto je asi prvá knižka od neho, z ktorej nie som úplne nadšená, ale...ešte som len v polke, takže nebudem predbiehať a verím, že sa ešte rozbehne.Gretchen Rubin - The Happiness Project (Or, Why I Spent a Year Trying to Sing in the Morning, Clean My Closets, Fight Right, Read Aristotle, and Generally Have More Fun)

Gretchen je bývalá právnička, ktorá sa dala na písanie kníh. Väčšinou v nich rozoberá ľudské povahy, typy osobností a ich zmýšľania. V tejto kontrénej knihe venovala rok svojho života, aby ho spravila "šťastnejším". Taký jej mini test, či sa dá byť šťastnejší, keď už happy already si. Má manžela, deti, prácu, atď. Každý mesiac implementuje do rutiny rôzne drobnosti typu "ak ti to zaberie menej ako minútu urob to teraz, nie zajtra", "chovaj sa tak, ako sa chceš cítiť", "nekalkuluj. užívaj si proces.", a veľa veľa ďalších ... a následne to pravdivo a úprimne zhodnocuje.
Číta sa hoooodne pomaly. Stojí to však za to, tá kvalita informácií dostáva odo mňa palec hore.Tie, na ktoré sa chystám najbližšie:

Eckhart Tolle - Sila prítomného okamihu

Eckhart Tolle je duchovný učiteľ a to, čo prostredníctvom knihy odovzdáva ľuďom je "Najpriamejšia cesta ku šťastiu je schopnosť naplno žiť v prítomnosti."
Už som ju raz čítala, kedysi dávno dávno dávno, v maturitnom ročníku a viem, že vtedy mnou veľmi "pohla" a akoby ma prvotne uviedla k meditácií a mindfullness. (Lol, tie moje začiatky s meditáciami, kedy som si myslela, že ide o "skľudnenie mysle" a takmer ma šlaktrafil zakaždým kedy som si v tichu sadla a reálne sa začala vnímať...hahaha. Príbeh na dlhšie, na inokedy.)
 Dlho som ju doma nevedela nájsť (note to self: kúp si policu na knihy!!), ale teraz cez víkend na mňa vypadla, tak som sama zvedavá, čo mi prinesie tentokrát. Milujem opätovne čítať kvalitné knihy a popritom si všímať, čo som si podčiarkovala pred tými rokmi a čo so mnou bude rezonovať tentokrát :))


Ak už tieto konkrétne knihy máš prečítané, daj vedieť ako sa Ti páčili, a ak nie, tak čo momentálne čítaš teraz :))


Lots of love,

-Z.

Komentáre

Obľúbené príspevky